Mladý záchranár civilnej ochrany

on .

mlzachV piatok 26. 4. 2024 sa v Bardejove konala súťaž s názvom Mladý záchranár civilnej ochrany. Naša škola sa na tejto súťaži zúčastňovala pravidelne, no počas pandémie bola táto súťaž pozastavená. A tak sme z pravidelného rytmu vypadli. V tomto ročníku sme sa však opäť zapojili aj my. Podľa pravidiel súťaže bolo potrebné vytvoriť 4-členné družstvo (2 dievčatá + 2 chlapci) a pripraviť sa v priebehu niekoľkých týždňov na konkrétne stanovištia. Pri príprave sme sa venovali teórii o hasení požiarov, poskytovaní prvej pomoci či dopravnej výchove. Boli to témy, z ktorých žiaci písali test. Bola to však iba jedna z úloh súťaže. Súťaž bola totiž zameraná najmä na praktické aktivity, ako sú napríklad: streľba zo vzduchovky, ošetrovanie zlomeniny alebo poranenia hlavy..., práca s mapou a kompasom, hasenie „požiaru“ džberovkou.... Súťaž sa konala v areáli futbalového štadióna. Aj keď počasie nebolo práve najlepšie, potešilo nás aj zopár teplých slnečných lúčov. Hneď ráno sme sa spolu s ďalšími 20-timi družstvami zaregistrovali, organizátori nám rozdali desiatu, usadili sme sa na lavičkách a čakali na štart.

Priebeh súťaže bol síce pomalší, ale popri čakaní sme aspoň mali čas prejsť si so žiakmi teoretické otázky, ozrejmiť si všetky nejasnosti týkajúce sa trate, najesť sa a spoločne sa o všeličom porozprávať. Naši žiaci zvládli trať na výbornú. Aj keď si zo súťaže odnášame 9. miesto, sme namotivovaní zapojiť sa do tejto akcie aj na budúci rok. Po súťaži sme naše miesto v top desiatke oslávili v kaviarni: dali sme si koláčik a ovocnú limonádu. Bol to pekný deň, žiaci si nielen zasúťažili, ale aj spoznali nových ľudí, nové miesta aj seba navzájom...