Interaktívna periodická tabuľka a zábavné vedecko-technické centrum...

on .

upjsstm...to všetko sme navštívili v utorok 13. decembra 2022 prostredníctvom nášho školského klubu Amavet 655 pri Základnej škole v Marhani. Najprv sme sa vybrali do Ústavu chemických vied na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Od marca 2022 je tam totiž Interaktívna periodická tabuľka, jediná svojho druhu na Slovensku. Obsahuje 80 reálnych chemických prvkov, tie sú doplnené fotografiami objaviteľov alebo obrázkami súvisiacimi s ich pomenovaním. Každá bunka tabuľky je osobitne podsvietená a prepojená pomocou dotykovej obrazovky s aplikáciou, v ktorej sú základné informácie o jednotlivých prvkoch, obrázky, videá... Študenti aj návštevníci tak môžu reálne vidieť, aký má prvok vzhľad, skupenstvo, farbu, zistiť jeho vlastnosti, ale aj rôzne zaujímavosti: napríklad, kedy, ako a kým bol prvok objavený... Tvorcovia toto projektu tabuľku neustále dopĺňajú, pridávajú nové informácie do aplikácie, ale aj zháňajú ďalšie ukážky prvkov. Sme radi, že nás okrem iných sprevádzal člen realizačného tímu Dr. Martin Vavra , ktorý sa podieľal na príprave a realizácii tejto zaujímavej didaktickej pomôcky. 

Našou ďalšou zastávkou bolo Vedecko-technické centrum pre deti a mládež. Je to jedna z pobočiek Slovenského technického múzea. Na jednom celom poschodí sú tu zhromaždené „exponáty“, ktoré slúžia ako prezentácia poznatkov či javov z oblasti mechaniky, optiky, elektrotechniky, biológie... Sú tu kadejaké hlavolamy, optické klamy, 2D a 3D ilúzie, meranie postrehu, vytváranie stroboskopických efektov... Všetko si môžu žiaci zblízka obzerať, skúšať, skladať, hádať či riešiť, môžu dokonca medzi sebou súťažiť... A tak sa vlastne nenútene učiť či precvičovať poznatky z prírodných vied a techniky. Musíme povedať, že naši žiaci sa tam doslova vyšantili. Veď si pozrite fotografie. S radosťou sme robili zábery ich nadšenia pri objavovaní princípov fungovania ďalších a ďalších exponátov. Nakoniec sme sa prešli po vianočných trhoch na námestí, ochutnali vianočné dobroty, kúpili si milé drobnosti... Bol to nádherný deň plný zaujímavých a inšpirujúcich zážitkov.Tešíme sa na ďalšie akcie tohto druhu.

Mgr. Alena Moravcová, členka klubu Amavet 655 pri ZŠ v Marhani

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla