Boli sme v Múzeu v Solivare aj v kine Cinemax

on .

mapa solivarTakmer päťdesiati naši amaveťáci (rozumej členovia klubu AMAVET 655 pri ZŠ v Marhani) sa vybrali v utorok 12. decembra 2023 na zaujímavú akciu. Najprv absolvovali exkurziu v Múzeu Solivar. Tento objekt v Prešove patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Pozostáva z niekoľkých technicky unikátnych častí, ktoré slúžili na ťažbu soli: napr. na čerpanie soľanky, varenie soli zo soľanky či skladovanie soli: boli to šachta Leopold, četerne, huta, varňa a sklad soli. S prípravou ťažby soli v tomto regióne sa začalo už v roku 1571.

Svoje poslanie táto výroba ukončila po prvej svetovej vojne a v roku 2001 tu bola sprístupnená expozícia Dejiny ťažby a výroby soli v Solivare. Žiaci si mohli vyskúšať aj roztočenie mechanizmu na čerpanie soľanky namiesto koníkov, ktoré sa v minulosti na tento účel používali. Popri zaujímavom výklade bol náš sprievodca v múzeu ochotný neúnavne odpovedať aj na zvedavé otázky našich žiakov, za čo veľmi pekne ďakujeme. Druhou časťou tejto akcie si naši výletníci navodili vianočnú atmosféru návštevou severského rodinného filmu Teddyho Vianoce v kine Cinemax v centre NOVUM v Prešove. Žiaci, samozrejme, pred filmom využili aj bohatú ponuku občerstvenia. A po filme sa všetci rozbehli po obchodíkoch, mnohí totiž ešte hľadali pekné vianočné darčeky pre svojich blízkych...
Za bezpečnú a ochotnú dopravu počas celej akcie ďakujeme firme Autobusová doprava Peter Dorušinec
z Dubinného. Organizátormi a zároveň pedagogickým dozorom boli: vedúci klubu PaedDr. Miroslav Vojtek a členky klubu: Ing. Mgr. Martina Roguľová, Mgr. Alena Moravcová. Ďakujeme za krásnu akciu pre našich žiakov....

Ing. Mgr. Martina Roguľová a Ing. Monika Vojteková

zábery z akcie

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla