Škola v prírode - AKTUALIZOVANÉ

on .

skolaprirodaV dňoch od 11. 4. do 15. 4. 2016 sa 17 žiakov 4. ročníka zúčastnilo 5-denného pobytu v ŠvP na Slnečnom Majeri pri Stebníckej Hute. O žiakov sa starali dve pani učiteľky 1. stupňa: Mgr. Božena Pantlikášová, Mgr. Martina Hažlinská, pani vychovávateľka: Eva Horáková a zdravotná sestra - pani Iveta Kočišová.

A ako im bolo?

„V pondelok sme sa po ceste do ŠvP zastavili v Bardejovských Kúpeľoch, kde sme navštívili skanzen, ktorý vznikol ako prvý svojho druhu na Slovensku. Pozreli sme si aj kolonádu, liečebný dom, historické budovy aj sochu cisárovnej Sisy. Ďalšou zastávkou bol vojenský cintorín v Stebníku, kde sa žiaci zapísali aj do kroniky návštev a s pietou si prezreli tieto miesta posledného odpočinku 189 vojakov z 1. svetovej vojny. Deti sa veľmi tešili na samotný majer, kde sme sa pred obedom ubytovali a kde ich hneď vo vestibule privítal leguán vo svojom teráriu. Popoludní sme absolvovali obhliadku celého areálu a krátku túru do blízkeho okolia. Na lúke okolo potoka sme si nazberali medvedí cesnak, ktorý sme na druhý deň zjedli v rožku s maslom na olovrant. Veľkým zážitkom pre deti bolo kúpanie a šantenie v bazéne. Hneď po večeri sa žiaci pripravili na večerný program, počas ktorého boli pasovaní za žiakov ŠvP a svoje členstvo potvrdili prijatím dreveného medailónu – tento nosili počas celého pobytu na Slnečnom Majeri. Deti sa potom veselo zabávali pri hudbe, tancoch a hrách. Po večierke sa u niektorých objavili aj slzičky, ale nakoniec sa všetci dobre vyspali.
V utorok po rozcvičke a raňajkách sme vo svojej „triede" začali písať denníčky – zážitky z predchádzajúceho dňa. Potom boli ďalšie vyučovacie hodiny (MAT a SJL). Deti urobili aj návrhy na logo svojej izby podľa názvu svojej izby. Návrhy si neskôr dokončili vonku na stoloch pri posede. Tam sme objavili aj nebojácnu jašteričku, ktorej sa zapáčilo miesto na predkolení jedného z chlapcov. Po obede sme išli na turistickú vychádzku, kde sme pozorovali a poznávali kvety, stromy, potok i vyberkovú ťažbu dreva. V lese sme hrali hru „ Na stopárov ". Jedna skupina rozmiestnila 25 stúh na rôznych miestach a druhá skupina ich s časovým odstupom úspešne všetky našla. V polovici spiatočnej cesty nás chytil teplý dážď, ale nikomu to neprekážalo. Po krátkom oddychu si deti prvýkrát zajazdili na koňoch – bol to pre nich obrovský zážitok. Večeru sme si pripravovali na ohnisku v peknom posede. Špekáčiky chutili každému. Večer sme opäť strávili v spoločenskej miestnosti pri zábavných, súťažných a pohybových hrách. Veľký úspech mal „ Detský milionár".
V stredu ráno po písaní denníka o zážitkoch z utorka sme hneď vyrazili na veľkú túru až k poľskej hranici. V krásnom slnečnom počasí sme ďalekohľadom sledovali jelene i srny a lupou skúmali drobné živočíchy. Na hranici si deti vyrobili na kôre stromov pekný papier na obaly denníkov. Pri spiatočnej ceste sme zbierali kvety na lisovanie do herbára. Popoludní sme v rámci vyučovania vyrobili obaly na denníky a lisovali kvety. Nasledovalo zábavné kúpanie a hry v bazéne. Večerný zábavný program bol opäť v spoločenskej miestnosti.
Vo štvrtok (po denníčku) sme sa vybrali na turistickú vychádzku do Stebníckej Huty. V priebehu cesty sme objavili detské ihrisko, kde sa deti vyšantili a dozvedeli sa zaujímavé informácie o Stebníku, Zborove i Stebníckej Hute. Po obhliadke obce sme šli naspäť a v polovici cesty začalo pršať, ale nikomu to neprekážalo, lebo sme všetci boli na to pripravení. Po obede sme mali vyučovanie a obhliadku poľovníckych trofejí rôznych zvierat (aj exotických) v kupole majera – deti boli nadšené. Po jazde na koníkoch (ktoré sa volali Gagarin a Ramír) sa deti pripravovali na rozlúčkový – balónový večierok a tešili sa na príchod pani riaditeľky, ktorá potom po večeri odovzdala ceny víťazom v bodovacej súťaži o najlepšiu izbu. Od pani riaditeľky každý dostal pekný pamätný list o absolvovaní ŠvP. Nasledovala veselá zábava tanec a súťaže. Večierka bola o pol hodiny neskôr.
V piatok ako obvykle po raňajkách sme zapísali zážitky zo štvrtka do denníčkov. Potom sme si zbalili veci a naložili kufre do autobusu. Rozlúčili sme sa s príjemným personálom, andulkami, leguánom i celým majerom a cestovali sme do Zborova. Tu sme navštívili pekne udržiavaný nemecký vojenský cintorín. Deti si všimli, že tí vojaci zahynuli veľmi mladí 18 – 30 roční. Pred nami bola cesta na Zborovský hrad – úspešne sme sa tam dostali. Deti prispeli k oprave hradu tak, že vyniesli hore po dve vedrá piesku. Cestou nachádzali vtipné texty na tabuľkách (Neochabuj! Pokračuj! Nevzdávaj to! Ďakujeme.). Dozvedeli sa tam aj množstvo informácií o histórii tohto hradu. Deti sa zoznámili aj s jednou cudzinkou Júliou z Leningradu. Táto pani je veľkou obdivovateľkou našich kultúrnych pamiatok. Porozprávala im o svojej krajine, rodine a práci. Po prehliadke celého objektu sme sa ešte zastavili v Bardejove na neodmysliteľný nákup. Okolo štvrtej popoludní sa náš pobyt ukončil pred našou školou, kde nás už čakali rodičia. Všetci sme sa vrátili v poriadku."

Tak čo myslíte, ako im bolo??? 
Asi super... Však?

A 25. apríla 2016 sme zo Slnečného majera dostali do školy tento mejl:

Dobrý večer,

rada by som sa touto cestou poďakovala pani učiteľkám, ktoré boli u nás v škole v prirode na Slnečnom majeri.
Možno sa nestáva často, aby ubytovateľ ďakoval hosťom, ale v tomto prípade je to na mieste.
Boli ste príjemní hostia, máte deti, o ktorých sme počas ubytovania ani nevedeli, že sú tu. Na tento týždeň s Vami budeme dlho spomínať a čerpať z neho energiu.
Prajeme Vám veľa dobrých detí, veľa energie do Vašej práce, vždy Vás u nás radi privítame.

S pozdravom

personál Slnečného majera

zábery zo školy v prírode

Mgr. Božena Pantlikášová

pamlist

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla