Týždeň vedy a techniky 2023

on .

banner Tyzden vedy a technikyV rámci týždňa vedy a techniky, ktorý sa každoročne koná sa Slovensku v prvý novembrový týždeň, sme s našimi technicky naladenými AMAVEŤÁKMI v stredu 8. novembra 2023 navštívili zaujímavé technické vychytávky:
Najprv to bolo CEPT v Prešove, teda Centrum edukácie a popularizácie techniky na Oddelení techniky Fakulty humanitných a prírodných vied Prešovskej univerzity.
CEPT tvoria dva priestory. V prvom – na Katedre matematiky, fyziky a techniky sa nachádzajú špecificky upravené domáce prístroje a zariadenia, technické stavebnice, technické hračky... Dajú sa tu pozorovať technické zariadenia domácnosti tak, ako ich doma nepoznáme.

Ich dôležité funkčné časti môžeme vidieť za plexisklom a tak lepšie pochopiť ako pracujú. Sú tu napríklad: mikrovlnka, práčka, domáca vodáreň, splachovacia nádržka, štvortaktný spaľovací motor, kosačka, vyžínačka... a rôzne iné. Pán prof. Pavelka vysvetľoval, že technika je dobrý pomocník, ale môže aj ublížiť. Potrebujeme jej aspoň trocha rozumieť, nielen pre bezpečnú prácu. Ak to niekoho začne baviť, môže sa stať aj vynálezcom.
V druhom priestore školských dielní boli pripravené rôzne technické zariadenia, ktoré sa dali nielen obzrieť, ale aj vyskúšať, napríklad: gravírovačka, lupienková vyrezávačka, rezačka polystyrénu a jemných plastov, fréza, sústruh, 3D tlačiareň... Táto časť prehliadky zožala najväčší úspech.
Po presune do Košíc – do priestorov Slovenskej akadémie vied – nasledovala prehliadka počítačového gridu (ľudovo aj počítačovej farmy). Spracúvajú sa tu informácie miestnych vedeckých pracovísk, ale väčšinu výpočtového času venuje „výpočtová sila“ rovná takmer tisícke bežných počítačov spracovaniu údajov vytvorených na urýchľovači LHC v CERN-e, ktorý je na hraniciach Švajčiarska a Francúzska na okraji Ženevy. Vedúci oddelenia CITKE pán Ing. Viktor Kočan poukazoval hardvér „farmy“ a vysvetlil ako zariadenie pracuje.
Po príchode do priestorov Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach, kde sa konal „Namakaný deň“, zaujali hneď na začiatku pestré elektronické konštrukcie s LEDkami a jednočipovými mikropočítačmi. Dalo sa poobzerať a vyskúšať aj autíčko na vodíkový pohon, ktoré na celosvetovej technickej súťaži obsadilo 2. miesto. Aj mnohé iné technické zaujímavosti pripravil hlavný organizátor podujatia Mirek Biňas z Technickej univerzity v Košiciach.
Ako ďalšia atrakcia dňa v priestoroch Technickej univerzity v Košiciach bola obhliadka a skúška technickej perličky – výťahu paternoster, ktorý tu funguje od roku 1972. Na takomto výťahu sa „skrývali a naháňali“ aj vlk a zajac v známej rozprávke „No počkaj!“
Cestou domov dobre padla aj zastávka na doplnenie energie a vody v obľúbenom prešovskom komplexe MAX.
Už teraz sa tešíme, čo prinesie Týždeň vedy a techniky 2024!

zábery z akcie

PaedDr. Miroslav Vojtek

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla