V Robotickej lige 2018 sme najlepší na Slovensku

on .

roboNaši chlapci, ktorí sa pod názvom M-TEAM venujú programovaniu LEGA pod perfektným vedením Mgr. Jána Polču, získali v súťaži Robotická liga FLL 2018 prvé miesto.
Súťaž pozostávala z ôsmich zadaní. Každé zadanie zas z dvoch úloh, ktorých riešenie bolo treba predovšetkým technicky vymyslieť, potom zrealizovať, multimediálne spracovať a odoslať do dvoch týždňov. Hodnotená bola stále iba jedna úloha, takže sa každý tím mohol rozhodnúť, či urobí obidve a zaráta sa lepšie bodové ohodnotenie alebo bude mať viac času na jednu a tú sa bude snažiť urobiť perfektne.
Pred rokom sa náš tím rozhodol pre prvú možnosť. Ale riešenie každej úlohy bolo spravidla časovo i technicky veľmi náročné, preto v tomto ročníku súťaže radšej vypracovávali zo zadania iba jednu úlohu a tú sa snažili „doviesť do dokonalosti“.
Bol to ťažký boj. Stál ich veľmi veľa popoludní... Súťažilo 19 tímov. Bodové rozdiely na prvých priečkach boli minimálne:

1. miesto: 23,87 b
2. miesto: 23,76 b
3. miesto: 23,60 b...

Ale podarilo sa to. Naši sa zapojili síce ešte len do druhého ročníka slovenskej ligy, no podarilo sa im po treťom mieste v minulom roku získať vytúžené prvé miesto.

Tešíme sa, zo srdca blahoželáme a prajeme, aby sa im darilo aj naďalej.
Náš M-TEAM tvorili:
Michal Vojtek
Martin Prusák
Samuel Hudáček
Peter Krupa
Filip Waksmanský
Jakub Voľanský

Nech sa páči, pozrite, čo všetko vymysleli a zrealizovali, aby splnili náročné zadania:

1. úloha: Minesweeper
Zostrojte a naprogramujte odmínovacieho robota. V bielom štvorci na podlahe so stranou 1m sa nachádza niekoľko náhodne rozmiestnených mín - čiernych značiek, ktoré sa vôjdu do štvorčeka so stranou 2 cm. Rozmery robota pri štarte nepresahujú štvorec so stranou 25 cm. Vo svojej prednej časti má robot jasne určenú deaktivačnú zónu. Tá sa musí nad každú mínu dostať ako prvá. Robot ňou má mínu zamerať, na chvíľu zastať a vydať zvukový signál. Tým je mína považovaná za zneškodnenú a robot po nej už môže prejsť. Ak robot prejde po míne, ktorá zneškodnená nebola, tak končí a je zničený. Obmedzenie: najviac 3 farebné/svetelné senzory.

https://youtu.be/gKgNvfGxdus

2. úloha: Dokonalý človek
Úloha: Pred robotom sa nachádza šesť kvetináčov so semienkami zázračných kvetín z modrého meteoritu. Za robotom sa nachádza šesť kvetináčov so semienkami pažítky. Úlohou robota je vymeniť ich.

https://youtu.be/EW7UYE7x2ZM

3. úloha: Výmena žiarovky
Prezidentovi sa v paláci vypálila žiarovka. Vzhľadom na to, že žiaden technik nemá bezpečnostnú previerku, je potrebné, aby ju vymenil robot.

https://youtu.be/GMPK1ERqry0

4. úloha: Daňový úrad
Daňový úrad zavalila hromada daňových priznaní, v ktorých neočakávane veľa podnikateľov priznalo obchody vo virtuálnej mene Bitcoin. Lenže úrad na to ešte nemá softvér a tak musia nahadzovať všetky údaje ručne do Excelu.

https://youtu.be/fexlVZ5L40Q

5. úloha Výmyk
zostrojte bojového robota, ktorý bude sedieť za monitorom, sledovať a vykonávať povely. Na monitore sa zobrazuje obrázkový pokyn v podobe nejakého blikajúceho vzoru. Robot sa díva na monitor, rozpozná jeden z desiatich rôznych vzorov a zaraeguje naň príslušnou bojovou akciou. Aké bojové úkony dokáže vykonávať zostáva na vašej tvorivosti.

https://youtu.be/ngyAng4FLi0

6. úloha: Výmyk 
Zostrojte a naprogramujte robota, ktorý príde ku hrazde, vyšvihne sa hore, urobí výmyk, zlezie z hrazdy a odíde. Čím viac figúra bude pripomínať skutočný výmyk na hrazde, tým lepšie. Ako hrazdu môžete použiť hociakú metlu, tyč a podobne.

https://youtu.be/PsP-LkXnkBY

7. úloha: Autoservis
zostrojte a naprogramujte robota, do ktorého vložíte/vhodíte jednu zo štandardných LEGO osiek v dĺžke 3-12 a robot oznámi dĺžku vloženej osky. Program by mohol fungovať aj opakovane - po skončení jedného merania by mohol pokračovať ďalším.

https://youtu.be/hvWn1_L1OWs

8. úloha: Bezpečnosť na cestách
Zostrojte a naprogramujte robota, ktorý bude merať rýchlosť okoloidúceho vozidla (ideálne robotického). Ak prekročí obmedzenie rýchlosti, tak systém bude signalizovať prekročenie rýchlosti. Ak na upozornenie nezareaguje, tak mu naúčtuje pokutu (vydá zvukový signál "POKUTA").

https://youtu.be/jBqhvdNlmQk

Ing. Monika Vojteková
riaditeľka školy

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla