Ako sme prežili Noc s Andersenom...?

on .

logo nsaViete o tom, že rozprávka „O škaredom káčatku“ má už 180 rokov? A že spisovateľ Hans Christian Andersen napísal 156 rozprávok? Nielen to, ale ešte mnoho iných zaujímavostí zo života spisovateľa sa dozvedeli žiaci, ktorí sa zúčastnili medzinárodného podujatia na podporu čítania s názvom „Noc s Andersenom“. Túto čarovnú noc v škole sme organizovali teraz už druhý rok. Zúčastnilo sa na nej 27 žiakov našej školy 2. - 6. ročníka. Noc v škole sa začala v piatok popoludní. Žiakov privítali pani učiteľky a jubilujúcou rozprávkou „O škaredom káčatku“ začala netradičná noc v škole. Aj napriek tomu, že táto rozprávka má takmer dve storočia, je prínosom aj v dnešnej dobe. So žiakmi sme sa rozprávali o predsudkoch, ktoré často máme voči ostatným. Tiež o tom, aké to môže byť druhým nepríjemné a aké je to nesprávne. Nasledovali hry a aktivity na podporu čítania. V prvom kole ich čakali tri stanovištia. Na prvom z nich si vyskúšali ako poznajú rozprávky na základe indícií – tieňov. Svoje herecké schopnosti si vyskúšali pri tieňovom divadielku. Na druhom stanovišti si žiaci na tabletoch v dvojiciach vyskúšali interaktívnu hru vytvorenú práve k tomuto podujatiu voľne dostupnú až do konca roka, nech sa páči môžete si ju tiež vyskúšať: https://www.schoolfun.cz/andersen/. Na poslednom stanovišti sa žiaci začítali do kníh o zvieratách v digitálnej knižnici Kubo https://www.kubomedia.sk/ a porovnávali rozdiel v rozprávkovom a skutočnom svete zvierat.

Samozrejme, nechýbali ani súťaže. Potom sme si pochutnali na výdatnej večeri, ktorou bola túžobne očakávaná pizza, ale aj moravské koláče či chlebík so šunkou. V ďalšej časti sme spoločne oslávili 100. výročie založenia The Walt Disney Studios a 95. výročie vzniku Mickey Mouse... a filmovým večerom sme nazreli do rôznych rozprávok, ktoré boli súčasťou detstva mnohých z nás. Nechýbali ani spoločné hry, napr. rozprávkové pexeso, hľadanie rozprávkových párov, molekuly, či rôzne spoločenské hry. Po „krátkej“ noci sme si všetci ráno dali chutné raňajky, ktoré pripravili pani učiteľky. Pochutnali sme si na nutele, koláčoch, rožkoch i chlebíku, zapili čajom, mliekom či kakaom - podľa toho, kto mal na čo chuť. Aj ráno sme sa chceli baviť a súťažiť, preto sme si potrápili hlavičky pri zápalkových hlavolamoch a zahrali sme aj „rozprávkové bingo“. Rôznorodé aktivity pre žiakov pripravili a pedagogický dozor mali pani učiteľky: Martina Hažlinská, Silvia Horná, Marta Horvátová, Renáta Vašková a Gabriela Havirová. V závere každý žiak dostal spomienkovú pohľadnicu od organizátorov podujatia, nálepku a záložku do knihy. Žiakom sa „Noc s Andersenom 2023“ páčila a už teraz sa spolu s vyučujúcimi tešia na budúci rok. Veríme, že takéto stretnutia na podporu čítania žiakov majú zmysle pre jednotlivcov aj pre kolektív. Sme radi, že sme mohli byť súčasťou tejto veľkej medzinárodnej akcie. Ďakujeme všetkým pedagógom, ktorí sa akokoľvek podieľali na príprave a realizácii tohto krásneho podujatia.

Mgr. Gabriela Havirová

zábery z akcie

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla