Zaujímavý Deň učiteľov

on .

pozvankaV stredu 10. apríla 2024 sme nádherne oslávili Deň učiteľov: všetkých našich zamestnancov sme znovu pozvali spoznávať našu regionálnu históriu...
Začali sme filmom Bardejov v Kine Žriedlo v Bardejovských Kúpeľoch. Bol natočený podľa skutočných udalostí, ktoré sa udiali v roku 1942 v Bardejove. Je to zaujímavý počin producenta aj investora tohto filmu Emila Fisha, rodáka z Bardejovskej Novej Vsi. Tento pán, ktorý má v súčasnosti 89 rokov, sa rozhodol, že urobí všetko pre to, aby sa nezabudlo na židovskú komunitu, ktorá žila do čias druhej svetovej vojny v Bardejove a v blízkom okolí, na jej utrpenie a krivdy počas vojny i po vojne. Aj pán Fish bol v roku 1944 odvlečený do koncentračného tábora Bergen-Belsen v Nemecku ako deväťročný. Našťastie, podarilo sa mu prežiť. Pre nás, otcov a mamy, bolo sledovanie tohto filmu nesmierne zaujímavé, ale i psychicky náročné. Asi každý si na mieste filmových postáv predstavil svojich členov rodiny a intenzívne chápal nesmiernu bolesť a bezmocnosť, ktorú títo nevinní ľudia museli zažívať. Po filme sme navštívili Pamätník holokaustu v Bardejove. Jeho podstatnou časťou je 14 tabúľ v tvare náhrobných kameňov, na nich je 3 381 mien obetí holokaustu z Bardejova a okolia zoradených podľa rodín v abecednom poradí. Dve zo 14 tabúľ sú poloprázdne. Sú určené pre približne 900 mien ďalších ľudí, ktorí tu žili, ale ich osud zatiaľ nie je úplne jasný, a tak budú pridané až vtedy, keď ich osud potvrdia potomkovia, príbuzní alebo ďalší výskum. Nad tabuľami je verš z básne izraelskej poetky Zeldy: „Každý človek má svoje meno“, ktorý pripomína, že všetky mená patria skutočným ľuďom. Nie sú to iba čísla alebo štatistiky. Súčasťou Pamätníka holokaustu je i umelecké dielo „Dávidova hviezda“.

Je umiestnená napôvodných železničných koľajniciach, ktoré symbolizujú deportácie židov z bardejovskej železničnej stanice do koncentračných táborov, odkiaľ sa väčšina z nich nevrátila. Zaujímavá je i tabuľa venovaná Spravodlivým z Bardejova – ľuďom, ktorí napriek ohrozeniu vlastného života pomáhali židom počas holokaustu. Pamätník holokaustu je situovaný vedľa Židovského suburbia. Je to areál židovských rituálnych budov, ktorý UNESCO zaradilo medzi svetové kultúrne poklady. Nachádzajú sa tu: synagóga, dom zhromaždenia, rituálne kúpele, expanzná veža a kotolňa. Bo tu aj rituálny bitúnok, no ten sa nezachoval. Prezreli sme si všetky súčasti suburbia a so záujmom sme si vypočuli podrobný výklad nášho sprievodcu Ing. Pavla Hudáka, za ktorý by sme sa chceli srdečne poďakovať. Sme radi, že sme si takto znovu pripomenuli nedávnu minulosť. Z nášho pohľadu je totiž veľmi potrebné, aby sme pri výchove budúcich generácií stále mali na mysli, že treba urobiť všetko pre to, aby sa podobné zverstvá nikdy nezopakovali. Po tomto históriou nabitom dopoludní sme mali pripravený slávnostný obed v Reštaurácii Stodola v Bardejove. V príjemnej atmosfére a pri dobrom jedle sme ešte vstrebávali dopoludňajšie zážitky a uvedomovali sme si, ako dobre sa my teraz máme...

Ing. Monika Vojteková

zábery z akcie

EU ESC logo

Logo

opv

MPC

Kontakty

pzsrVážení rodičia, milí žiaci,

podľa najnovších usmernení Vám máme sprostredkovať kontakt na najbližšie Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach, aby ste ho v prípade potreby mohli použiť.
Obvodné oddelenie policajného zboru v Raslaviciach:
tel.: 054 479 22 05
mailové kontakty: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript. 

Mighty Free Joomla Templates by MightyJoomla